[kl][ticker1]
[ΒΒΒ][slider1][#E0378A]

Άλωσε το Περιστέρι ο "Άγιαξ της Ηπείρου "

Με δύο γκολ των Μανιά και Τσουκαλά επιβλήθηκε με 2-0 στον Ατρόμητο

Με τρομερό κοουτσάρισμα από τον Γιάννη Πετράκη, ο ΠΑΣ Γιάννινα έκανε εξαιρετικό παιχνίδι από άποψη τακτικής και πήρε σπουδαίο διπλό μέσα στο Περιστέρι επί του Ατρομήτου με 2-0, έχοντας σκόρερ τους Μανιά και Τσουκαλά στο τελευταίο τέταρτο. Πλησίασαν στους 4 βαθμούς τη ζώνη των πλέι οφ οι φιλοξενούμενοι, σε δύσκολη θέση οι γηπεδούχοι που παρέμειναν στη 14η θέση. Ο Ατρόμητος προσπάθησε να πάρει τη πρωτοβουλία εξ αρχής και δημιούργησε την μοναδική καλή ευκαιρία του πρώτου μέρους με τον Ναπολεόνι στο 8’, αλλά ο Ιταλός φορ δεν σημάδεψε σωστά από καλή θέση εντός της περιοχής. Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε παραταχθεί στον αγωνιστικό χώρο με σαφή σκοπό να αμυνθεί και να εκμεταλλευθεί την γρήγορη επιθετική του τετράδα (Ακόστα, Λίλα, Μανιάς, Ίλιτς) και να κάνει τη ζημιά σε κάποια αντεπίθεση.Ωστόσο, στο πρώτο μέρος οι Ηπειρώτες δεν δημιούργησαν κάποια αξιόλογη ευκαιρία στην εστία του Γκορμπούνοφ, ο οποίος ήταν… θεατής. Το ίδιο, όμως, συνέβη και από την μεριά του Ατρομήτου, οι παίκτες του οποίου δεν μπορούσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενουμένων. Βέβαια, αρνητικός πρωταγωνιστής στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν κάποιος παίκτης από τις δύο ομάδες αλλά ο διαιτητή Σελίμος, που σε δύο κτυπήματα δεν είδε τίποτα. Ούτε στην αγκωνιά του Ακόστα στον Κοντοέ, ούτε στο πάτημα του Ούμπιδες στον Λίλα την ώρα που έκανε τάκλιν. Το λιγότερο που θα μπορούσε να υποδείξει σε αυτές τις φάσεις ήταν η κίτρινη κάρτα.Στην επανάληψη, ο ΠΑΣ συνέχισε με την ίδια τακτική, παίζοντας φουλ άμυνα. Απείλησε, πάντως, πρώτος στο ματς με ένα σουτ του Μανιά που μπλόκαρε ο Γκορμπούνοφ στο 49’ και τρία λεπτά αργότερα ο Ατρόμητος απάντησε με τον ίδιο τρόπο στις ευκαιρίες, αλλά το σουτ του Ναπολεόνι κατέληξε στην αγκαλιά του Περιστερίδη. Τα λεπτά στο ματς περνούσαν, ο Ατρόμητος δεν μπορούσε να απειλήσει και οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν εύκολα το 0-0.
Ατρόμητος (Τραϊανός Δέλλας): Γκορμπούνοφ, Λαζαρίδης, Μπιτόλο, Κεϊτά (71' Πίτου Γκαρσία), Κοντοές (63' Γροντής), Ούμπιντες, Μπρίτο (84' Μπαστακός), Φυτανίδης, Ναπολεόνι, Ουσέρο, Παπαδόπουλος.
ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Ναδάλες, Γαρουφαλιάς, Τσουκαλάς, Μιχαήλ, Μανιάς, Τζημόπουλος, Ίλιτς (81' Κοζορώνης), Λίλα (69' Καρανίκας), Ακόστα, Στρούνα

Άλωσε το Περιστέρι ο "Άγιαξ της Ηπείρου " Reviewed by ΠΑΤΑΤΟΥΚΟΣ ΠΑΡΓΑ on Κυριακή, Ιανουαρίου 24, 2016 Rating: 5 Με δύο γκολ των Μανιά και Τσουκαλά επιβλήθηκε με 2-0 στον Ατρόμητο Με τρομερό κοουτσάρισμα από τον  Γιάννη Πετράκη , ο ΠΑΣ Γιάννινα έκα...